Champions & Records

IPRASA CHAMPIONS

 

Year
Outright Champion
Under 2 Litre Champion
2020
Scott Cook - 1991 Nissan Silvia
Adam Trimmer - 2015 Toyota FT86
2019
Adam Trimmer - 2015 Toyota FT86
Adam Trimmer - 2015 Toyota FT86
2018
Adam Poole - 2006 Holden Monaro
George Gutierrez - 2015 Toyota FT86
2017
Myles Bond - 1972 Datsun 1200
Wade Reynolds - 1984 Toyota Sprinter AE86
2016
Chris Brown - 1984 Toyota Sprinter
David McKiggan - 1974 Toyota KE20 Corolla
2015
Chris Brown - 1984 Toyota Sprinter
Brett Watters - 2003 Peugeot 206 GTi
2014
Scott Cook - Datsun Sunny
Brett Watters - 2003 Peugeot 206 GTi
2013
Myles Bond - Datsun 1200
Wade Reynolds - 1984 Toyota Sprinter
2012
Rob Vanderkamp - Ford Falcon XY GT
Andy Sarandis - Toyota Sprinter
2011
Adam Allan - Datsun 1200
Roger Carroll - Ford Mk I Escort
2010
Clint Sharp - Toyota Corolla
Roger Carroll - Ford Mk I Escort
2009
Stratton Limberis - Toyota Celica
Roger Carroll - Ford Mk I Escort
2008
James Sutton - Mazda R100
Roger Carroll - Ford Mk I Escort
2007
Scott Clements - Ford Mk I Escort
Roger Carroll - Ford Mk I Escort
2006
Steve Knight - Mitsubishi Lancer EVO VI
Roger Carroll - Ford Mk I Escort
2005
Tony Wallis - Mazda 808
Wayne Perry - Datsun 1600
2004
Ian Eldridge - Holden Torana A9X
Ben Afford - Morris Mini
2003
Scott Clements - Ford Mk I Escort
Wayne Perry - Datsun 1600
2002
Scott Clements - Ford Mk I Escort
Grant Stevenson - Ford Escort
2001
Mark Short - Datsun 120Y
David McKiggan - Toyota Corolla KE20
CLUB CAR (PRE IPRASA)
 
 
2000
Adam Allan - Datsun 1200
 
1999
Adam Allan - Datsun 1200
 
1998
Mark Short - Datsun 1600
 
1997
Rob Vanderkamp - Ford Falcon XY GT
 
1996
Steve Knight - Mitsubishi Sigma
 
1995
Steve Knight - Mitsubishi Sigma
 
1994
Steve Knight - Mitsubishi Sigma
 
1993
Jono Finnis - Mazda RX7
 
1992
Paul Mitolo - Mazda RX3
 
1991
Paul Mitolo - Mazda RX7
 
1990
Ken I'Anson - Holden Torana A9X
 
1989
Peter Hall - Datsun 1600
 
1988
Phil Hanlan - Mazda RX3
 
1987
Greg Mildren - Mazda RX4
 
1986
Ivan Piatanesi - Mazda RX3
 

 

IPRASA CLASS WINNERS

 

YEAR
0-1600cc
1601-2000cc
2001-3000cc
3001-6000cc
Late Model
2020
 
Adam Trimmer
Jason Palmer
Scott Cook
Scott Cook
2019
 
Adam Trimmer
 
Ian Statham
Ian Statham
2018
 
George Gutierrez
 
Adam Poole
Adam Poole
2017
 
Wade Reynolds
 
Myles Bond
Andrew Bailey
2016
 
David McKiggan
Michael De Luca
Chris Brown
Andy Sarandis
2015
 
Brett Watters
Declan Kirkham
Chris Brown
Declan Kirkham
2014
 
Brett Watters
Jeff McDonald
Scott Cook
Brett Watters
2013
 
Wade Reynolds
 
Myles Bond
Philip Andrawos
2012
 
Andy Sarandis
 
Rob Vanderkamp
Ian Statham
2011
Michael Rooke
Roger Carroll
 
Adam Allan
Ian Statham
2010
John Sharp
Roger Carroll
Ken Jensen
Clint Sharp
John Woodbery
2009
Michael Rooke
Roger Carroll
Rudi Frech
Stratton Limberis
Ian Statham
2008
Craig Sharp
Roger Carroll
James Sutton
Wayne Perry
Ian Statham
2007
 
Roger Carroll
Rudi Frech
Scott Clements
Paul Mills
2006
Chris Porter
Roger Carroll
James Sutton
Steve Knight
Steve Knight
2005
Sean Wynbergen
Wayne Perry
David Perry
Tony Wallis
 
2004
Sean Wynbergen
Ben Afford
Glen Donhardt
Ian Eldridge
 
2003
Sean Wynbergen
Wayne Perry
Glen Donhardt
Scott Clements
 
2002
 
Grant Stephenson
Tim Possingham
Scott Clements
 
2001
 
David McKiggan
James Sutton
Mark Short
 

 

LAP RECORDS (Race Conditions)

 

Mallala Motorsport Park

 

Driver
Car
Time
Class
Chris Brown Toyota Sprinter  1:12.5423 A 3001-6000cc
Michael De Luca Mazda RX7 1:15.5948 B 2001-3000cc
Laurie D'Alessio Honda Civic EG 1:18.2601 C 1601-2000cc
Michael Rooke Honda Civic EG 1:20.0973 D 0-1600cc

 

The Bend Motorsport Park (International)

 

Driver
Car
Time
Class
Adam Poole Holden Monaro 2:03.7136 A 3001-6000cc
      B 2001-3000cc
Jordon Cox Datsun 1200 2:05.9759 C 1601-2000cc
      D 0-1600cc

 

The Bend Motorsport Park (West)

 

Driver
Car
Time
Class
Scott Cook Nissan Silvia 1:26.5584 A 3001-6000cc
      B 2001-3000cc
Adam Trimmer Toyota 86 1:32.1132 C 1601-2000cc
      D 0-1600cc